Tragické výročí: před jednadvaceti lety zahynulo u Nažidel 19 lidí
Profilovka
08. 03. 2024
visibility 35908

Před jednadvaceti lety, 8. března 2003, se na silnici E 55 u malé obce Nažidla na Českokrumlovsku stala jedna z nejtragičtějších silničních dopravních nehod v české historii. V převráceném autobusu na místě zahynulo 17 osob, další dva lidé zemřeli po převozu do nemocnice. Dvacátý člověk zemřel na následky havárie předloni.

Patrový autobus vezl členy a trenéry plaveckého oddílu TJ Slovan Karlovy Vary z dovolené v rakouských Alpách, jel po silnici E55 z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic. Kolem osmé večer se řítil u obce Nažidla z kopce rychlostí 118 kilometrů za hodinu, vjel do protisměru, převrátil se na bok a spadl z asi sedmimetrového srázu. Střecha vozidla se při pádu zcela odtrhla.

Trest pro řidiče: osm let vězení

Nehoda si vyžádala 19 lidských životů, 34 lidí bylo zraněno, mnoho z nich vážně. Tři dny po nehodě obvinila policie osmačtyřicetiletého řidiče autobusu Pavla Krbce z obecného ohrožení, protože se prý nevěnoval dostatečně řízení. Později se zjistilo, že Krbec neměl oprávnění autobus řídit. Padělal totiž osvědčení o profesní způsobilosti. Policie jej proto obvinila také z padělání a pozměňování veřejné listiny.

V květnu 2004 byl Pavel Krbec odsouzen na osm let do vězení, soud mu zároveň zakázal na deset let řídit.

Zdroj:týden.cz

Nejčtenější